BALLARAT-Redan and Mount Clear enter Ballarat Cricket Association's Twenty20 Cup finals undefeated.
Subscribe now for unlimited access.
or signup to continue reading
The Combined proved too strong for VRI Delacombe and Darley in the final rounds' pool A matches on Sunday while the Mounties captured wins against Golden Point and Wendouree in pool B.
Ladder rankings, however, are based on combined pool A and pool B results.
Golden Point and district club Ballan join the Combine and Mounties in this Sunday's semi-finals.
The Pointies and Ballan were the only teams in the 12-club competition to have posted three wins from four bouts.
Anthony Taylor was the stand-out Combine batsman in the final two rounds. Taylor belted 102 runs off 67 balls to steer his team to victory against Darley. This was after Taylor reached 73 runs against VRI Delacombe in the morning round.
The Mounties' unbeaten campaign in the preliminary rounds was led by skipper Nathan Yates, who unleashed 55 runs off 25 balls (4 fours and 5 sixes) in a stint lasting just 27 minutes at the crease against Golden Point at White Flat.
But it was Mountie Matt Ward who was the headline act in game two with an unbeaten 102 runs against Wendouree.
NEXT WEEK
SEMI-FINALS, Sunday at 10.30am
Mount Clear v Golden Point at Brown Hill
Ballarat-Redan v Ballan at Alfredton 1
Winners move into the grand final at Brown Hill on Sunday from 2.30pm
LADDER: BALLARAT-REDAN 24 premiership points, 2.1305 percentage; MOUNT CLEAR 24, 1.5108; GOLDEN POINT 18, 1.1074; BALLAN 18, 0.8873; VRI Delacombe 12, 1.4544; North Ballarat 12, 1.0839; Wendouree 12, 1.0769; Darley 12, 0.8457; East Ballarat 6, 0.9476; Burrumbeet 6, 0.5164; Coronet City 0, 0.9024; Brown Hill 0, 0.5660.
RESULTS
ROUND THREE
Ballarat-Redan 3/211 (A Taylor 73, A Edmends 53, R Hind 47 no) d VRI Delacombe 9/135 (J Nichols 51no, R Isbister 25; A Johnson 2/17, G Wakeling 2/29) at Alfredton 1
Mt Clear 3/171 (N Yates 55, N Baird 48no, L Sandwith 37; J Lewis 2/28) d Golden Point 6/142 (A Falkner 39, D Hiscock 25; J Burns 2/20) at White Flat
East Ballarat 222 (N Northcott 3/43 A Murphy 2/31 T Miller 2/32) d Brown Hill 9/153 (R Knowles 40, P White 34) at Brown Hill
Wendouree 6/189 (M Smith 130, A Pitson 25no) d North Ballarat 8/141 (G Davies 37, J Tidyman 30 A McCafferty 26; S Jackson 3/30) at Russell Square 2
Darley 6/153 d Coronet City 141 at Russell Square 1
Ballan 5/187 (N Heafield 79, Z Graham 40, L Dickson 35no) d Burrumbeet 92 (D Evans 38, D Romeo 3/19) at Alfredton 2
ROUND FOUR
Golden Point 4/187 (J White 54no, A Falkner 54) d Brown Hill 7/145 (J Knowles 40no; AJ Warrick 2/30) at Brown Hill
Mt Clear 6/210 (M Ward 112no, P Jeffrey 28; S Peeters 2/26, J Peeters 2/37) d Wendouree 7/198 (G Webb 40, A Pitson 38no, L Brady 32, S Jackson 27no; A George 2/43) at Russell Square 2
North Ballarat 4/201 (G Davies 96, L Lorenzen 40no) d East Ballarat 4/189 (J Crosbie 2/46) at Russell Square 1
Ballarat-Redan 1/148 (A Taylor 102no, A Edmends 35) d Darley 8/138 (B Hall 50, S Rupasingha 30, B Wheelahan 29; C Egan 2/19, G Wakeling 2/23, S Allan 2/23) at Alfredton 1
Ballan 6/151 (Z Graham 53, MD Loughnane 46; J Ryan 3/34, R Falla 2/19) d VRI Delacombe 3/150 (J Johnston 54no, B Green 32no, R Isbister 28ret; B Loughnane 2/23) at Alfredton 2
Burrumbeet 94 (DW Mathews 32; M Wheeler 3/16, S Hucker 3/18, B Handley 2/12) d Coronet City 4/97 (N Clarke 57no) at White Flat